Kolejnym fajnym miejscem do obejrzenia podczas akcji ,,Poznań za pół ceny" było zwiedzanie (mówili, że po raz ostatni) fortu nr VIIa, który zlokalizowany jest w Poznaniu na skrzyżowaniu ulic Marcelińskiej i Wałbrzyskiej. Jest to twierdza fortowa zbudowana po wojnie francusko-pruskiej (1870-1871) i była jedną z największych twierdz na wschodzie Cesarstwa Niemieckiego. Na imprezie było naprawdę dużo ludzi (byłem w szoku), oprowadzani byliśmy po wnętrzach przez osoby ubrane w historyczne mundury, odbyła się także krótka inscenizacja obrazująca co działo się podczas tamtych lat, można było wszędzie wyjść, oczywiście jak się miało ze sobą latarkę bo inaczej tylko błysk flesza mógł coś rozjaśnić ;-) Impreza fajna, czekam na koleje takie akcje.
czwartek, 9 maja 2013
środa, 8 maja 2013
Schron przeciwatomowy Prezydenta Poznania
W ramach tegorocznej akcji ,,Poznań za pół ceny" wybrałem się na zwiedzanie przeciwatomowego schronu, który przeznaczony miał być głównie dla Prezydenta Poznania. Schron wybudowany został czasów PRL-u, oczywiście w tajemnicy, nawet takiej, że nikt z okolicznych mieszkańców nie wiedział o jego budowie. Sam tyle razy obok niego jechałem i nie przyszło mi na myśl, że tam może być coś takiego, zwykły dom, a pod nim sieć pomieszczeń. Obiekt mieści się przy ul. Słupskiej w Krzyżownikach (Poznań) na przeciwko przystanku autobusowego, więc łatwo do niego trafić. Do celów, do których miał być przeznaczony na szczęście nigdy nie musiał być użyty, choć z tego co opowiadał przewodnik schron był trochę za płytko posadowiony i za słabo opancerzony, więc szansa przeżycia była marna. We wnętrzach same rarytasy z dawnych czasów: telefony, krzesła, stoły, tablice informacyjne, można było się przenieść w tamten czas.
![]() |
| Budynek schronu (wygląda jak normalny dom) |
![]() |
| Schemat pomieszczeń schronu |
![]() |
| Pomieszczenie z agregatem |
![]() |
| Korytarz główny |
![]() |
| Centrala alarmowa |
![]() |
| Akumulatorownia |
![]() |
| Centrala telefoniczna |
![]() |
| Sala operacyjna |
![]() |
| Urządzenia filtrowentylacyjne |
![]() |
| Pomieszczenie szefa obrony cywilnej - Prezydent |
wtorek, 7 maja 2013
Wolsztyn - parowozy - detale i nie tylko
W poprzednim poście zamieściłem zdjęcia z parady parowozów, teraz czas na kilka innych fotek z Wolsztyna. A jest tam co fotografować, przede wszystkim parowozy (to rzecz jasna, po to się przecież tam jedzie), ale nie tylko te, które są w ,,ciągłym" ruchu (najwięcej oczywiście podczas parady) są także te, które stoją na bocznicy i czekają na lepsze czasy. Niestety są już w złym stanie, ale i tak są przepiękne. Zdjęć mam oczywiście dduużżoo więcej, ale te najbardziej mi się spodobały, więc je zamieściłem.
Subskrybuj:
Posty (Atom)






















































