sobota, 4 stycznia 2014

Cukrownia w Kościanie

Podczas pierwszego weekendu nowego roku wybrałem się na wycieczkę do Kościana, podczas której zwiedziłem nieczynną już niestety cukrownię na ul. Nacławskiej. Cukrownia powstała w roku 1881, produkcję cukru rozpoczęto pod koniec 1882 roku. Zamknięta została w 2004r. W dużej części została już niestety rozebrana, a teren wystawiono na sprzedaż. W czasach świetności zatrudniała 260 osób. Na poniższych zdjęciach zobaczycie to co pozostało po dawnej cukrowni. 


















piątek, 3 stycznia 2014

Śmieszności

W ubiegłym roku polowałem na zdjęcia, które obrazowały różne śmieszności. No i kilka takich zdjęć udało mi się wykonać, są to fotki uchwycone w różnych sytuacjach np. w sklepie, podczas przeglądania internetu. Sami zobaczcie :-)
Co to za ryba, karaś czy karp ?
Coś droga ta koszula
Dobrze przYgotowana ulotka
Oj te DZICI ;-)
Firma inżynIIeryjna ;-)
Czyli jednak czas może działać wstecz ;-) 
Ten lekarz przyjmuje w czwRatek
To jaka jest ta cena za euro ?
Niezły WTYD
Na czym był ten wypadek ?
Wg ulotki w jajku są ÓŁTKA

sobota, 28 grudnia 2013

Zbiornik na gaz koksowniczy w Ostrowie Wlkp.

Kolejnym zbiornikiem na gaz koksowniczy, który przez przypadek udało mi się spotkać jest ten, który pięknie wkomponowany został w nowe zabudowania w Ostrowie Wielkopolskim. Miło, że ktoś pomyślał i nie pociął na żyletki tej pięknej konstrukcji.






Zbiornik na gaz koksowniczy w Jarocinie

Poniżej zdjęcia zbiorników na gaz koksowniczy, które napotkałem w Jarocinie, a dokładnie po prawej stronie na wjeździe od strony Poznania.  Jak widać z tabliczki zbiorniki pochodzą chyba z 1909 roku.





Zbiornik na gaz koksowniczy w Gdańsku

Mimo, że jestem związany z poznańską gazownią nie udało mi się wykonać zdjęć zbiorników na gaz koksowniczy, które kiedyś stały na terenie Gazowni w Poznaniu. Na takie zbiorniki natknąłem się dopiero w Gdańsku, Jarocinie i Ostrowie Wielkopolskim. Dla informacji gaz koksowniczy (gaz miejski) to paliwo, które uzyskiwane było przez wygrzewanie węgla kamiennego w temperaturze 900-1100 st. C w specjalnym w tym celu skonstruowanym piecu koksowniczym, gaz koksowniczy zastąpiony został gazem ziemnym. Zbiornik, który zobaczycie poniżej stoi przy ulicy Wałowej w Gdańsku.


Jastarnia

Podczas tegorocznych wakacji w Jastarni chodząc w porcie jachtowym napotkałem kilka różnych nazw tego miasta, które namalowane były na kutrach i łodziach, więc uwieczniłem je na zdjęciach, oto one.