Po zwiedzaniu fortyfikacji w Jastarni przyszedł czas na Hel, w którym także jest parę miejsc z pozostałościami po wojnie. Obiekt, który widzicie na zdjęciach początkowo służyć miał do kierowania ogniem niemieckich baterii umieszczonych na Halu, a zbudowany był na fundamencie pod radar. W roku 1948 na fundamencie radaru zbudowano wieżę Zapasowego Punktu Kierowania Ogniem. Do roku 1952 pełnił funkcję kierowania ogniem baterii helskich, w tym samym roku zamontowano na jej szczycie dalmierz stereoskopowy. Poniżej dalmierza znajdowała się platforma oficera kierującego ogniem wraz z lornetą nożycową służącą do obserwowania celu. Fortyfikację można zobaczyć idąc przez las ulicą Kuracyjną w stronę plaży w Helu.
wtorek, 28 stycznia 2014
Torpedownia
Kolejnym obiektem, który udało mi się zobaczyć podczas wędrówki po Jastarni była torpedownia, czyli punkt obserwacyjno-pomiarowy niemieckiego lotniczego poligonu torpedowego. Na wodach Zatoki Gdańskiej zbudowano trzy takie obiekty. Służyły one do obserwacji biegu torped zrzucanych przez samoloty podczas testów i prób torped nowo wyprodukowanych.
Ciężki schron bojowy ,,Sabała"
Czwartym militarnym miejsce podczas miej wędrówki szlakiem bunkrów w Jastarni był ciężki schron bojowy ,,Sabała". Mieści się on w lesie, na przeciwko pola campingowego. Jest to schron dla broni maszynowej i armaty ppanc., mieszczący stanowisko dowodzenia obroną Ośrodka Oporu Jastarnia. Grubość żelbetu stropu wynosiła średnio 140 cm, ścian zewnętrznych 100-180 cm, ścian wewnętrznych 10-100 cm. Grubość pancerzy: dla strzelnic w ścianach 25 mm, kopuł 180-200 mm. Zapewniało to bezpieczeństwo załodze przy pojedynczym trafieniu w jedno miejsce pocisku artyleryjskiego o kalibrze do 220 mm.
Ciężki schron bojowy ,,Saragossa"
Trzecim bunkrem, który udało mi się zwiedzić (co prawda tylko z zewnątrz, ale zawsze) był ciężki schron bojowy ,,Saragossa". Jest to schron dla broni maszynowej na pozycji głównej Ośrodka Oporu Jastarnia. Jego grubość osłony żelbetowej wynosi średnio 140 cm, ścian zewnętrznych 100-180 cm, ścian wewnętrznych 10-100 cm. Grubość pancerzy: dla strzelnic w ścianach 25-120 mm, dla kopuły 180 mm. Konstrukcja chroniła ludzi przed skutkami wybuchu pocisku artyleryjskiego o kalibrze do 220 mm przy jednokrotnym trafieniu w to samo miejsce. Obiekt zlokalizowany jest przy zejściu z plaży na samym początku Jastarni, w okolicach pola campingowego, w pobliżu schronu ,,Sęp".
Ciężki schron bojowy ,,Sęp"
Kolejnym zwiedzonym przeze mnie bunkrem jest ten, który zlokalizowany jest na samej plaży przy wjeździe do Jastarni. Jest to ciężki schron bojowy ,,Sęp" dla broni maszynowej i armaty ppanc. na pozycji głównej Ośrodka Oporu Jastarnia. Ponieważ budowla była mocno widoczna i trudna do zamaskowania zwiększono w niej grubość żelbetu w stosunku do pozostałych schronów i tak: strop miał średnio 160 cm, ściany zewnętrzne 125-330 cm, ściany wewnętrzne 60-100 cm. Grubość pancerzy: dla kopuł 180-200 mm, dla strzelnic w ścianach 25 mm. Mury chroniły przed skutkami jednokrotnego trafienia pociskiem artyleryjskim o kalibrze do 220 mm oraz wielokrotnego trafienia pocisków 155 mm w to samo miejsce. Polecam odwiedzenie tego miejsca, z jednej strony plaża i beztroskie życie, a z drugiej kawałek historii.
Ciężka bateria przeciwlotnicza - zaporowa
Podczas ubiegłorocznych wakacji byłem z Jastarni i oprócz plażowania i zajadania smacznych rybek wybrałem się szlakiem historii militarnej gminy Jastarnia aby pozwiedzać istniejące tutaj bunkry.
Pierwszy obiekt to niemiecka ciężka bateria przeciwlotnicza - zaporowa. Zbudowana została w 1940r., uzbrojona była w cztery działa kaliber 105 mm, które ustawione były na betonowych fundamentach. Stanowiska ogniowe rozmieszczono na wysokich wydmach w taki sposób, aby można było walczyć z samolotami i okrętami. Obiekt znajduje się przy zejściu nr 54 na plażę w Jastarni.
sobota, 25 stycznia 2014
Polski schron fortyfikacji polowej - obiekt nr 3
Na zdjęciach zobaczycie polski schron
fortyfikacji polowej z roku 1939 - obiekt nr 3. Schron można obejrzeć przy
trasie nr 5 (E261) pomiędzy Żninem a Szubinem w województwie
kujawsko-pomorskim. Tyle razy jechałem tą drogą i dopiero wczoraj zauważyłem
ten obiekt. Jest to tradytor dwustronny trapezowy, który posiada małą izbę
bojową (5m2). Służyć miał do zwalczania piechoty przy użyciu brani ręcznej i
maszynowej oraz ckm.
Młyn gospodarczy w Wąsoszu
Młyn gospodarczy w Wąsoszu położony jest przy trasie nr 5 (E261) pomiędzy miejscowościami Żnin i Szubin w województwie kujawsko-pomorskim. Na zdjęciach zobaczycie nieczynny już niestety młyn wraz z sąsiadującymi z nim zabudowaniami.
Subskrybuj:
Posty (Atom)